Obecnie coraz większą uwagę zwracamy na to, aby zachować szczególną troskę o środowisko. Szukamy różnych rozwiązań, które zmniejszą negatywne skutki zmian klimatu. Dotyczy to także poszukiwania alternatywnych, odnawialnych źródeł energii. Do nich należy na przykład fotowoltaika.
Jak działa fotowoltaika?
O fotowoltaice mówimy w przypadku produkcji energii elektrycznej poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego. Podstawowa instalacja składa się z paneli PCV, systemu mocowania, inwertera, kabli i elementów łączeniowych. Aby magazynować energię wykorzystuje się akumulator. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, co nazywamy efektem fotowoltaicznym. Pozyskana energia może być magazynowana lub wykorzystana do bieżących potrzeb.
Koszty pozyskania energii słonecznej
Ile kosztuje fotowoltaika w Polsce? Na początek warto podkreślić, że cała inwestycja to nie tylko zakup paneli. To oczywiście najdroższy element całej instalacji, ale jedynie połowa pieniędzy. Około 20 % wydatków stanowi zakup inwertera, który pozwoli zamienić prąd stały na prąd zmienny, czyli taki, jaki jest w gniazdku. Podobny udział stanowią pozostałe elementy konstrukcji jak na przykład przewody czy śruby. Pozostałą część pieniędzy przeznaczamy na montaż całej instalacji.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ceny poszczególnych elementów zależą od ich jakości. Produkty z klasy premium będą zdecydowanie droższe niż standardowe komponenty. Istotną kwestię stanowi również lokalizacja. Fotowoltaika montowana na dachu jest zazwyczaj tańsza, niż instalacje przy gruncie. Dlaczego? Panele zamontowane na dachu nie wymagają dodatkowych stelaży. Koszt fotowoltaiki podaje się w przeliczeniu na 1kWp, czyli 1 kilowat mocy zainstalowanej. W przypadku mniejszych instalacji jest to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Przykładowo instalacja o mocy 6 kWp to inwestycja około 30 tysięcy złotych.
Zalety fotowoltaiki
Jeśli zdecydujemy się na montaż takiej instalacji, możemy mieć z tego realne korzyści takie jak:
– niższe rachunki za prąd,
– większa niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej,
– prosta obsługa instalacji,
– wysoka trwałość poszczególnych elementów konstrukcji,
– zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
Warto więc rozważyć taką inwestycję. Jej koszt jest jednorazowy i przez wiele lat daje nam naszą własną energię. Więc ile kosztuje fotowoltaika? Biorąc pod uwagę jedynie cenę instalacji i zdecydowanie niższe rachunki za prąd w kolejnych latach – naprawdę niewiele. Jest to więc opłacalne zarówno dla naszego portfela, ale również przyczynia się do wprowadzania małych zmian i troski o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne.